Bekilili Dağcı Gülnur Tumbat Everest’in zirvesinde..

Bekilili Dağcı Gülnur Tumbat Everest’in zirvesinde.. haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-05-28 15:51

Denizli-Bekillili Gülnur Tumbat yine gururumuz oldu. San Francisco State Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi bölümünde öğretim görevlisi olan Gülnur Tumbat, dünyanın en yüksek zirvesi olan Everest'e tırmandı.

San Francisco State Üniversitesi’nde Doçent Doktor olarak görev yapan Bekillili Gülnur Tumbat, “8 Zirveler” diye adlandırılan ve dünyanın en yüksek zirvesi olarak bilinen Everest'e tırmanan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. Bu zirve tırmanışlarından 4 tanesini geçtiğimiz yıllarda tamamlayan Tumbat, Everest’in 8 bin 848 metrelik zirvesine tırmanarak 5. zirvesini de gerçekleştirmiş oldu. Tumbat ayrıca Everest’e Nepal rotasından tırmanan ilk Türk kadını olarak da tarihe geçmiş oldu.

43 yaşında olan Gülnur Tumbat, Denizli-Bekilli Poyrazlı Köyünden bir öğretmen babanın ve terzi bir annenin 3 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Aslen Bekillili olan Tumbat, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak ABD’de İşletme Doktorası'nı gerçekleştirdi.