BÜYÜK MENDERES NEHRİ ZEHİR AKIYOR

BÜYÜK MENDERES NEHRİ ZEHİR AKIYOR haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2018-09-23 13:14

Daha önce defalarca haber yapmamıza, uyarıda bulunmamıza rağmen Çal İlçesi, Akkent Mahallesi ve Bekilli İlçesi nırlarından geçen Büyük Menderes Nehri’nin durumu hiç iç açıcı gözükmüyor.

Vatandaşların en büyük iddiası ise nehrin kirlenmesine en büyük etken  fabrika atıklarının Menderes’e bırakılması sebebiyle oluşması. Suyun simsiyah olması ve o şekilde akmasının yanı sıra farklı noktalardaki balıkların hızla ölüyor olması da tehlikenin hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

Ege Bölgesinin en büyük nehri olan Büyük Menderes’in son günlerde başı kirlilik ile dertte. Nehrin Bekilli İlçesi sınırları içinde kalan bölgede kirlilik hat safhaya çıkarken çevrede toplu balık ölümleri görülmeye başladı. Çevrede yaşayan vatandaşlar kirliliğin fabrika atıklarından kaynaklandığını iddia ederken yetkililiklerin bir an önce bu duruma müdahale etmesini istiyor. 

Özellikle Akkent Mahallesi --Bekilli İlçesi sınırlarında simsiyah bir tabakayla kaplanmış durumda.  Mahalle sakinleri bu kirli suyun sadece bölge halkını değil herkesi zehirlediğine vurgu yaparak, “biz tarlalarımızı buradan suluyoruz. Tarlalarda yetişen ürünlerde pazarlarda satılarak vatandaşlara ulaşıyor.  Bu su herkesi zehirliyor. Yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyoruz.” İfadelerini kullanıyor.